Byliniek, ktoré pomáhajú pri respiračných problémov je viac, no ja by som rada "vypichla" tie, ktoré sú z môjho pohľadu najúčinnejšie.
Môžme si z nich pripraviť skvelý čaj, tinktúry, z niektorých spomenutých aj maste, prípadne prírodný sprej do nosa.
💜Fialka voňavá
Malý, nežný, skromný voňajúci kvietok oznamuje príchod jari. Fialka voňavá v slovenskom ľudovom liečiteľstve patrí k najstarším liečivým bylinkám. Už v staroveku bola posvätnou rastlinou. Bola obľúbenou liečivou bylinkou najznámejšieho starovekého lekára Hippokrata. Fialiek nájdete v prírode mnhoho, ale zbierame kvety a listy iba fialky voňavej, U nás začína kvitnúť koncom marca a začiatkom apríla, Nazbierané kvety sušíme v tieni. Je dôležité, aby si zachovali pôvodnú farbu, vtedy vieme, že sú správne usušené. Listy zbierame v máji až v júni. Striháme ich záhradníckymi nožnicami, netrháme, lebo majú veľmi plytké korene. Usušené listy si taktiež majú zachovať pôvodnú farbu.
💜💜💜 Je vhodná pri čiernom kašli, utišuje kašeľ, zápaly dýchacích ciest, zahlienenie dýchacích ciest, zápaly pľúc, vysoké teploty, zápaly očí, angíny, aktivuje látkovú premenu, je prospešná pri reume, dne a chorých obličkách.
💜💜💜 Pri respiračných ťažkostiach si z nej môžme si z nej dopriať skvelý odvar( kvety a listy), tinktúru alebo sirupček.
🩷 Pľúcnik lekársky
Pre mňa je pľúcnik lekársky veľmi dôležitá bylina. Keďže som od mala mala stále problém s ochoreniami priedušiek, neskôr aj pľúc, zaradila som ju k
must-have v našej domácej lekárničke. Pľúcnik je dôležitá bylina pre všetkých, ktorí majú problémy s hornými a dolnými dýchacími cestami, ktorí prekonali zápal pľúc alebo operáciu pľúc. Pozor! Pľúcnik lekársky je nevhodný pre ľudí, ktorí majú vysokú sedimentáciu, naopak, pomáha zvyšovať zrážanlivosť tým, ktorí ju majú nízku. Kvitne hneď zjari a je častou jarnou bylinou vyskytujúcou sa v humóznych lesoch. Zbiera sa vňať. Odrezáva sa v čase kvitnutia. príapadne i po odkvitnutí tesne pri zemi.
🩷🩷🩷Je odhnlieňovacím prostriedkom, uľahčuje odkašliavanie. Pomáha pri tuberkolóze pľúc, zápale pľúc, astme, kašli.
🩷🩷🩷Osobne veľmi obľubujem čaj a tinktúru (v kombinácii s fialkou voňavou).
💛 Podbeľ liečivý
Oznamuje príchod jari. Antickí lekári ním liečili zápaly priedušiek a suchý, dusivý kašeľ. Latinský názov Tussilago je odvodený od slova tussis - kašeľ.
Kvety zbierame v apríli a začiatkom mája za slnečného počasia. Je vhodné ich zbierať na začiatku kvitnutia. Listy zbierame koncom mája a začiatkom júna. Listy zbierame ostrými záhradníckymi nožnicami, pretriedime a na sušenie užívame len úplne zdravé a nepoškodené. Skromný podbeľ liečívý má rovnako účinné aj kvety aj listy,
💛💛💛 Pomáha pri všetkých ochoreniach pľúc a priedušiek, astmu, zahlienené priedušky, pľúca, čierny kašeľ. Vhodné je ho kombinovať ho s listami fialky voňavej, pľúcnikom lekárskym, yzopom lekárskym, skorocelom kopijovitým, slezom nebadaným, bazou čiernou a prvosienkou jarnou
💛💛💛 Najlepší je z neho čaj, ktorý má príjemnú sladkastú chuť .
💚 Nádchovník (Rýmovník)
Jeho meno „nádchovník“ napovedá, že má určité liečivé vlastnosti, najmä pri liečbe dýchacích problémov. Vďaka svojmu vysokému obsahu esenciálnych olejov a intenzívnej vôni je nádchovník tradične používaný v ľudovom liečiteľstve na zmiernenie symptómov nádchy a iných respiračných ochorení.
Pokiaľ doma nemáte túto úžasnú rastlinku, odporúčam si ju čím skôr zadovážiť. Veľmi ľahko sa rozmnožuje odrezkami. Na rozmnožovanie stačí odobrať zdravý, asi 10 cm dlhý odrezok, odstrániť spodné listy a nechať ho zaschnúť na vzduchu niekoľko hodín. Potom ho môžete zasadiť do vlhkého substrátu alebo dať do vody, kde po niekoľkých týždňoch vytvorí korene.
💚💚💚 Nádchovník je známy svojimi prospešnými účinkami na dýchacie cesty. V ľudovom liečiteľstve sa jeho listy často používajú na prípravu čajov alebo inhalácií pri nachladnutí, kašli a zápale priedušiek. Silice obsiahnuté v listoch nádchovníka majú antiseptické a protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť pri zmiernení respiračných problémov. Okrem toho nádchovník prispieva k zlepšeniu kvality vzduchu v interiéroch. Je schopný absorbovať niektoré škodlivé látky z ovzdušia a produkovať kyslík, čím prispieva k zdravšiemu prostrediu v domácnosti.
💚💚💚 Skvelý je čaj, masť, taktiež sprejik do nosa a taktiež pomôže aj odtrhnutý lístok vložiť pod vankúš a inhalovať jeho vôňu počas spánku.
💚 Smrekové výhonky
Smrekové výhonky, šišky a živica obsahuje najviac aminokyselín vrátane esenciálnych látok, minerálov a tiež solí kobaltu, mangánu, železa, medi, chrómu. Používajú sa mladé mäkké svetlozelené ihličky, ktoré rastú na koncoch konárikov dreviny. Doma ich treba poriadne umyť pod tečúcou vodou a nechať presušiť. Potom sa už dajú použiť do mnohých receptov, ktoré majú jedno spoločné – posilnia imunitu a odvedú z tela toxíny.
💚💚💚 Ľudové liečiteľstvo si ihličie, živicu aj šišky smreku veľmi považovalo pre terpentínovú silicu, ktorá lieči mnohé dýchacie problémy, kašeľ, ale i boľavé kĺby a reumu. Čas zberu bol rôzny. Kým mladé vrcholy konárov sa zbierajú po prezimovaní v máji, šišky a živica v júni až v septembri a ihličie na sušenie treba zbierať v zime, keď má viac vitamínu C.
💚💚💚 Môžete si z neho pripraviť sirup, med, tinktúru či dokonca uvariť voňavý džem, ktorý vonia po živici a hodí sa najmä ku grilovanému mäsu.